Kompresy żelowe ciepło-zimno to uniwersalne okłady wielokrotnego użytku, które można stosować zarówno w terapii zimnem (np. na obrzęki, stłuczenia, gorączkę), jak i ciepłem (na bóle mięśni, skurcze, stany zapalne). Doskonale sprawdzają się w domu, gabinecie fizjoterapeutycznym i po wysiłku fizycznym – dostępne w rozmiarze dopasowanym do kolana.
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
Charakterystyka
- wygodny kompres żelowy
- kompres wykonany z trwałego materiału nylonowego
- środek wypełniony aktywnym żelem posiadającym zdolność do kumulowania zimna lub ciepła
- kompres wykorzystywany w terapii zimnem lub ciepłem w celu hamowania obrzęków, wytwarzania limfy
- zmniejsza dolegliwości bólowe spowodowane urazami
- produkt wielorazowego użytku
Zastosowanie
- kompres żelowy chłodzący na urazy stawów
- kompres ciepło-zimno na ból kolana
- okład żelowy po urazie stawu kolanowego
- kompres żelowy na opuchliznę kolana
- okład żelowy na kolano po treningu
- kompres ciepły na stany zwyrodnieniowe kolan
- chłodzenie kolana po operacji (np. artroskopii)
- kompres żelowy na kolano dla biegaczy
- okład na zapalenie kaletki maziowej kolana
- kompres na ból rzepki
- okład termiczny przy nadwyrężeniu kolana
- kompres żelowy do terapii zimnem przy kontuzji
- regeneracja po intensywnym wysiłku fizycznym
- kompres chłodzący w przypadku przegrzania organizmu
- kompres na krwiaki, skaleczenia i opuchlizny
- wszelkie przypadki gdzie niezbędne jest szybkie, miejscowe schłodzenie lub ogrzanie
- okład żelowy na stany po urazach i przeciążeniach narządu ruchu (np. naderwania mięśni),
- kompres żelowy na zwichnięcia i skręcenia stawów, zapalenie tkanek okołostawowych,
- kompres ciepło zimno na okres ostry RZS, stany bólowe w przebiegu choroby zwyrodnieniowej, nerwobóle i zespoły bólowe,
- kompres żelowy na stany wzmożonego napięcia mięśniowego,
- kompres na obniżenie temperatury w stanach podgorączkowych i gorączkowych, opuchlizna tkanek
Ostrzeżenia i informacje na temat bezpieczeństwa
Przeciwwskazania: niewydolność krążenia, niskie ciśnienie krwi, niewystarczająca adaptacja do zimna, wrażliwość na zimno, brak reaktywności skóry i ciała na zimno, miażdżyca tętnic, cukrzyca, choroby przebiegające ze skurczem naczyń, stany wyniszczenia i osłabienia, zapalenie pęcherza moczowego, zespół Sudecka, zmiany skórne, odmroziny, zaburzenia czucia skórnego, okres ostry choroby, nowotwory, nerwice, nadczynność tarczycy, nadciśnienie tętnicze, choroby przebiegające z krwawieniem, zmiany skórne, żylaki, podwyższona temperatura ciała.
Sposób użycia
- Grzanie: Przed użyciem należy bezwzględnie sprawdzić czy produkt nie posiada zewnętrznych uszkodzeń oraz czy nie przecieka. W razie stwierdzenia nieprawidłowości bezwzględnie należy odstąpić od przygotowania produktu do terapii. W celu przygotowania kompresu do zabiegu ciepłem należy upewnić się, że posiada temperaturę pokojową, a żel znajdujący się w środku jest równomiernie rozłożony. Następnie należy kompres umieścić w kuchence mikrofalowej i podgrzewać przez około 50 sekund. Drugi sposobem jest umieszczenie kompresu w gorącej wodzie, po zdjęciu naczynia z źródła ciepła i podgrzanie kompresu przez 7-10 minut. Po wyjęciu należy kompres osuszyć i sprawdzić czy nie uległ uszkodzeniu na zgrzewach. Po podgrzaniu należy sprawdzić jego temperaturę wewnętrzną stroną nadgarstka. Jeżeli jest za gorący należy odczekać do momentu spadku temperatury.
- Chłodzenie: W celu przygotowania kompresu do zabiegu zimnem należy umieścić go w zamrażarce na około 2 godziny przed zabiegiem. Następnie po wyjęciu należy kompres włożyć do opaski lub owinąć w bawełnianą pieluchę i przyłożyć w okolicę poddaną zabiegowi. Zabieg powinien trwać do wystąpienia odczynu naczyniowego, jednakże nie dłużej niż 15-20 minut.
Instrukcja użytkowania
Podczas zabiegu, należy co około 3-5 minut kontrolować stan skóry nie doprowadzając do nadmiernego odmrożenia. Zastosowanie kompresu do terapii zimnem w przypadku urazów, w tym sportowych należy zastosować do 48 godzin od ich wystąpienia. Gdy pacjent odczuwa dyskomfort lub pogorszenie samopoczucia, należy zdjąć kompres z pacjenta i przerwać zabieg.
Sposób działania
Terapia ciepłem powoduje m.in. rozszerzenie naczyń krwionośnych i limfatycznych w miejscu działania (odczyn miejscowy), podniesienie temperatury tkanek, zwiększenie przepływu krwi, zwiększenie procesu dyfuzji przez ściany naczyń włosowatych, a także pobudzenie komórkowej przemiany materii. Wpływa tym samym na procesy leczenia stanów zapalnych. Niezależnie od wpływu na naczynia krwionośnie ciepło działa uśmierzająco na ból, zmniejszenie napięcia mięśniowego, działa rozkurczowo oraz powoduje odprężenie psychiczne. Temperatura skóry podczas zabiegu wynosi zwykle 39-41oC i jest optymalna dla procesów przemiany materii. Skóra początkowo blada, szybko ulega zaczerwienieniu, które oznacza miejscowe rozszerzenie naczyń krwionośnych wpływając obniżenie bolesności w zależności od stopnia nasilenia.Terapia zimnem opiera się na dwufazowym działaniu. Początkowo następuje oziębienie skóry, pobudzenie układu współczulnego, które wywołuje zwężenie naczyń krwionośnych. Następnie występuje niewielkie podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi, a także pobudzenie przemiany materii w następstwie, którego zwiększa się wytwarzanie ciepła komórkowego. W pierwszej fazie skóra jest zimna i blada. Początkowo może wystąpić tzw. „gęsia skórka”. W drugiej fazie uruchamiają się mechanizmy regulacyjne, następuje rozszerzenie naczyń krwionośnych (odczyn naczyniowy) powodujące u pacjenta odczucie przyjemnego ciepła. Prawidłowe i wyraźne wystąpienie odczynu jest podstawowym warunkiem uzyskania wyników zabiegu. U pewnych osób możliwe jest wystąpienie nieprawidłowego odczynu przejawiającego się: brakiem zaczerwienienia skóry, dreszczami, złym samopoczuciem, bladością skóry, przyspieszeniem tętna – należy wtedy bezwzględnie przerwać zabieg. Zastosowanie terapii sprzyja, hamowaniu powstawania obrzęków, zmniejszeniu wytwarzania limfy, zmniejsza skłonność do krwawienia.
Sposób pakowania
Kompres jest pakowany pojedynczo w karton, co jest minimalnym zamówieniem.