Półmaski filtrujące ochronne
Półmaski z filtrem przeciwpyłowym, zatrzymują pyły zawieszone w powietrzu oraz aerozole, co gwarantuje wysoką skuteczność przeciwko drobnoustrojom. Dużo skuteczniej ochraniają drogi oddechowe dzięki dokładnemu dopasowaniu do kształtu twarzy oraz bardzo skutecznej filtracji cząstek unoszonych w powietrzu. Krawędzie półmaski zostały tak zaprojektowane, by uszczelniać zarówno nos jak i usta.
Rodzaje półmasek filtrujących
Półmaski są wykonane z materiałów o bardzo gęstym splocie oraz z filtrów oczyszczających. Dostępne są półmaski jednorazowe – oznaczone NR (maksymalnie 8h użytkowania) oraz maski wielokrotnego użytku – oznaczone R. W półmaskach wielokrotnego użytku należy regularnie wymieniać filtr.
Standardy filtracji półmasek określa norma PN-EN 149, która określa trzy klasy filtracji: FFP1 (maski o najniższym poziomie ochrony), FFP2 (średnia skuteczność filtracji) i FFP3 (duża skuteczność). Wymienione klasy różni granica maksymalnej nieszczelności. Może ona wynikać ze stopnia przylegania maski do skóry, wykorzystanych filtrów oraz powietrza przepuszczanego przez zawór wydechowy. Dla maski FFP1 granica maksymalnego przecieku wewnętrznego wynosi 25%, dla FFP2 – 11%, a dla FFP3 jest to 5%.
Oznaczenia półmasek ochronnych produkowanych w różnych krajach mogą się różnić. Półmaski produkowane w USA mają oznaczenie N, w Chinach KN, bez względu na oznaczenie są one zbliżone parametrami do maski FFP2. Dlatego zarówno maski ochronne FFP2 jak i maski KN95 znajdują się w jednej kategorii - FFP2.
Osoby z przewlekłymi schorzeniami układu oddechowego, serca lub innymi schorzeniami, które utrudniają oddychanie, powinny skonsultować się z lekarzem bez względu czy jest to półmaska jednorazowa czy półmaska wielokrotnego użytku.
Niektóre modele mają zawory wydechowe, które ułatwiają wydech oraz zmniejszają gromadzenie się ciepła. Należy pamiętać, że maski z zaworami wydechowymi nie powinny być używane, gdy wymagane są warunki sterylne.
Maski w przemyśle
Większość półmasek jest wykorzystywana do użytku w budownictwie i innych pracach przemysłowych, w których pracownicy są narażeni na działanie pyłu i małych cząstek. Maski oddechowe są także przeznaczone do użytku w placówkach służby zdrowia. W szczególności jednorazowe, używane są przez personel medyczny podczas zabiegów w celu ochrony zarówno pacjenta jak i personelu medycznego przed przenoszeniem mikroorganizmów, płynów ustrojowych i cząstek stałych. Więcej modeli masek przeciwpyłowych przeznaczonych do przemysłu znajdziesz w zakładce - maski przeciwgazowe.
SŁOWNICZEK POJĘĆ ORAZ OZNACZEŃ UŻYWANYCH PRZY OZNACZENIACH PÓŁMASEK
- Aerozole – Są to dwufazowe układy: ciało stałe – gaz lub ciecz – gaz, w których fazą rozpraszającą (gazową) jest powietrze
- Pyły – Jest to zawiesina drobnych cząstek stałych w powietrzu
- D – Badanie pyłem dolomitowym
- NR – Półmaska jednokrotnego użytku
- R – Półmaska wielokrotnego użytku
- NDS – Najwyższe Dopuszczalne Stężenie – stężenie substancji; średnie ważone, którego oddziaływanie na pracownika w ciągu 8-godzinnego dobowego i 42-godzinnego tygodniowego wymiaru czasu pracy przez okres jego aktywności zawodowej nie powinno spowodować ujemnych zmian w jego stanie zdrowia oraz w jego przyszłych pokoleniach.
Ochronne maseczki na twarz występują na rynku w wielu postaciach. Decydując się na zakup dobrej półmaski wielokrotnego użytku, warto przejrzeć naszą ofertą, ponieważ wybierając dla Państwa produkty, kierujemy się przede wszystkim dobrem pacjenta i personelu medycznego, który w maseczkach tego rodzaju pracuje cały dzień.
Półmaski filtrujące ochronne
Dzięki precyzyjnemu szyciu, półmaski filtrujące z naszej oferty doskonale dopasowują się do twarzy, zapewniając jeszcze lepszą ochronę przeciwko aerozolom i drobnoustrojom zawieszonym w powietrzu. Szczelność oferowanych przez nas produktów jest dodatkowo wzmocniona poprzez zaprojektowanie elastycznych, dobrze przylegających do twarzy krawędzi. Dzięki specjalistycznemu materiałowi, półmaski ochronne z naszej oferty umożliwiają swobodne oddychanie przy zachowaniu maksymalnego bezpieczeństwa.
Wybieramy jedynie producentów z najwyższej półki, dzięki czemu mamy pewność, że oferujemy Państwu półmaski spełniające normę PN-EN 149. Określa ona klasy filtracyjne oznaczające różne poziomy ochronne maski. Klasa FFP1 to poziom najniższy, klasa FFP3 poziom najwyższy. Klasy masek wykonanych według wyżej wspomnianej normy rozróżniają się między sobą maksymalną granicą nieszczelności. Szczelność zależy od stopnia przylegania materiału do twarzy, wykończenia jego brzegów, rodzaju użytej tkaniny, czy też użytych do jej stworzenia filtrów.
To, co odróżnia maseczki wielokrotnego użytku od tych jednorazowych, to materiał wykonania i symbol R przy nazwie, Tego rodzaju maski można nosić przez dłuższy czas, wymieniając filtry dla zachowania pełni bezpieczeństwa.
Półmaska filtrująca – przeznaczenie
Półmaski w dużej mierze używane są w służbie zdrowia, jednakże nie jest to jedyny obszar, gdzie są niezbędnym elementem pozwalającym na prawidłowe wykonywanie swojej pracy. Półmaski są stosowane również w przemyśle, gdzie ilość pyłów i aerozoli szkodliwych dla zdrowia jest na tyle duża, że bez akcesorium tego typu praca nie jest możliwa.
Oferujemy Państwu modele różnego typu. W razie pytań zapraszamy do kontaktu.