Półmaska ochronna FFP2 Donald bez zaworka Półmaska ochronna FFP2 Donald bez zaworka
Producent: Oxyline
Cena: 5,56 zł (netto: 4,52 zł )
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
szt.
zobacz więcej
Półmaska ochronna FFP2 Donald z zaworem Półmaska ochronna FFP2 Donald z zaworem
Producent: Oxyline
Cena: 5,56 zł (netto: 4,52 zł )
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
szt.
zobacz więcej
BISAF Półmaska Filtrująca BS2 FFP2 AIR NR BISAF Półmaska Filtrująca BS2 FFP2 AIR NR
Producent: BISAF
Cena: 8,10 zł (netto: 7,50 zł )
zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy
szt.
zobacz więcej
 • nowość
BISAF Półmaska Filtrująca BS2 FFP2 NR BISAF Półmaska Filtrująca BS2 FFP2 NR
Producent: BISAF
Cena: 5,18 zł 5,40 zł (netto: 4,80 zł 5,00 zł )
zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy
szt.
zobacz więcej
 • promocja
BISAF Półmaska Filtrująca BS3 FFP3 NR BISAF Półmaska Filtrująca BS3 FFP3 NR
Producent: BISAF
Cena: 9,50 zł 10,26 zł (netto: 8,80 zł 9,50 zł )
zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy
szt.
zobacz więcej
 • promocja
Maska KN95/FFP2 Maska KN95/FFP2
Cena: 3,00 zł (netto: 2,44 zł )
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
szt.
zobacz więcej
Półmaska filtrująca X 310 FFP3 NR Półmaska filtrująca X 310 FFP3 NR
Producent: Oxyline
Cena: 9,84 zł (netto: 8,00 zł )
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
szt.
zobacz więcej
 • nowość
Półmaska ochronna FFP2 bez zaworu Półmaska ochronna FFP2 bez zaworu
Cena: 2,46 zł (netto: 2,00 zł )
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
szt.
zobacz więcej
 • nowość
Półmaska ochronna FFP3 z zaworem (X310SV FFP3 RD) Półmaska ochronna FFP3 z zaworem (X310SV FFP3 RD)
Producent: Oxyline
Cena: 11,07 zł (netto: 9,00 zł )
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
szt.
zobacz więcej

 

Półmaski filtrujące - przeznaczone do ochrony użytkownika przed niewidocznymi w środowisku pracy aerozolami i cząstkami stałymi. Podzielone są na trzy typy w zależności od zapewnianej klasy ochrony:

FFP1, FFP2 i FFP3.


Półmaski filtrujące o potwierdzonej skuteczności ochronnej, spełniające podstawowe wymagania, powinny być oznakowane w sposób umożliwiający użytkownikowi identyfikację klasy ochronnej, a tym samym prawidłowy wybór pod kątem profilaktyki występujących zagrożeń. Dobór środków ochrony układu oddechowego należy rozpocząć od rozpoznania zagrożeń. Polega to na zidentyfikowaniu zanieczyszczeń powietrza występujących lub mogących powstać na poszczególnych stanowiskach pracy oraz na ustaleniu ich wpływu na organizm człowieka. Wobec braku udokumentowanych wartości NDS bioaerozoli nie jest możliwe stosowanie standardowej procedury doboru sprzętu filtrującego, polegającej na doborze klasy ochronnej (FFP1, FFP2, FFP3) do krotności przekroczenia dopuszczalnej wartości stężenia  aerozolu. Z tego powodu opracowano wytyczne doboru klasy ochronnej półmasek stosowanych do ochrony przed bioaerozolem w zależności od wielkości cząstek i grupy ryzyka zawodowego. Wytyczne te przedstawiono poniżej:

 • bioaerozol, którego cząstki mają wielkość powyżej 1µm i zaliczany jest do 1 grupy ryzyka - półmaski o niskiej skuteczności – FFP1,
 • bioaerozol, którego wielkość cząstek zawiera się w przedziale < 1, 0,5 ≥ i zaliczany jest do 1 lub 2 grupy ryzyka - półmaski o średniej skuteczności – FFP2,
 • bioaerozol, którego wielkość cząstek zawiera się w przedziale < 0,5, 0,3 ≥ i zaliczany jest do 3 grupy ryzyka - sprzęt wysokoskuteczny – FFP3.

Dodatkowo, gdy powinna być zapewniona ochrona przed krwią lub innymi płynami fizjologicznymi należy stosować półmaski o potwierdzonej skuteczności ochronnej wobec krwi i innych płynów fizjologicznych. Informację na ten temat należy szukać w instrukcji użytkowania dostarczanej przez producenta lub jego upoważnionego przedstawiciela.

Ze względu na zakres wielkości cząstek bioaerozoli stanowiących zagrożenie dla personelu medycznego półmaski o średnim stopniu ochrony przeznaczone są do stosowania, w przypadku wystąpienia zagrożeń w postaci: mikroorganizmów z grupy pneumonia i mycobacterium, mikroorganizmów charakterystycznych przy stosowaniu nubulizatorów, podczas gdy półmaski o wysokim stopniu ochrony przeznaczone są do stosowania podczas prac związanych z chirurgią laserową (głównie laserów CO2 ) oraz wobec cząstek patogenów przenoszonych przez krew. Półmaski o najniższej skuteczności zalecane są do stosowania przy bliskim kontakcie z chorym, w sytuacjach, gdy  zakażenie przenosi się drogą kropelkową (np. błonica, Mycoplasma pneumoniae, krztusiec, paciorkowcowe zapalenie gardła).

W przypadku konieczności zastosowania środków ochrony układu oddechowego wobec czynników biologicznych grupy 4 ryzyka zawodowego konieczne jest stosowanie sprzętu specjalistycznego – typu izolującego drogi oddechowe, np. sprzęt wężowy podłączony do linii sprężonego powietrza lub aparaty powietrzne butlowe.
Wybór skuteczności ochronnej półmasek jest podstawowym etapem doboru środków  ochrony układu oddechowego, jednakże nie wystarczającym do podjęcia ostatecznej decyzji. Dopiero dokonanie wyboru rozwiązania konstrukcyjnego półmasek, a nawet ustalenie czasu ich stosowania i bezkolizyjności w stosunku do innych ochron (np. gogli, okularów) pozwala uznać proces doboru za zakończony. Wyposażając pracownika w środki ochrony indywidualnej należy zawsze pamiętać, że ich użytkowanie wiąże się z odczuwaniem dyskomfortu, co może być przyczyną odrzucenia ochrony przez użytkownika. Aby temu zapobiec konieczne jest prowadzenie właściwych szkoleń poprzedzających stosowanie ochron. Istotnym elementem tych szkoleń powinno być informowanie o zagrożeniach i potencjalnych skutkach nie stosowania ochron układu oddechowego. Zalecenie to jest szczególnie istotne w zapobieganiu zagrożeniom w postaci czynników biologicznych. 

 SŁOWNICZEK POJĘĆ ORAZ OZNACZEŃ UŻYWANYCH PRZY OZNACZENIACH PÓŁMASEK

 • Aerozole – Są to dwufazowe układy: ciało stałe – gaz lub ciecz – gaz, w których fazą rozpraszającą (gazową) jest powietrze
 • Pyły – Jest to zawiesina drobnych cząstek stałych w powietrzu
 • D – Badanie pyłem dolomitowym
 • NR – Półmaska jednokrotnego użytku
 • R – Półmaska wielokrotnego użytku
 • NDS – Najwyższe Dopuszczalne Stężenie – stężenie substancji; średnie ważone, którego oddziaływanie na pracownika w ciągu 8-godzinnego dobowego i 42-godzinnego tygodniowego wymiaru czasu pracy przez okres jego aktywności zawodowej nie powinno spowodować ujemnych zmian w jego stanie zdrowia oraz w jego przyszłych pokoleniach.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl