

















Czym jest badanie POCT? Czym są badania przyłóżkowe?
POCT to skrótowiec od angielskich słów „point of care testing”. Oznacza on badania odbywające się poza laboratorium, najczęściej przy łóżku pacjenta. Dlatego właśnie nazywane są po polsku „badaniami przyłóżkowymi”. Badanie POCT pozwala na maksymalne skrócenie czasu otrzymania wyniku, co odgrywa kluczową rolę w stanach zagrożenia życia. Umożliwia szybką diagnozę, a co za tym idzie – podjęcie właściwej interwencji, pozwalającej na ustabilizowanie stanu osoby chorej.
Analizatory diagnostyczne nie są już tylko domeną laboratoriów i placówek medycznych. Dzięki możliwościom technologicznym i miniaturyzacji urządzeń diagnostycznych istnieje możliwość badań w domach opieki, a także bezpośrednio w mieszkaniu pacjenta. Analizatory dają możliwość szybkiej analizy parametrów diagnostycznych i co pozwala na szybkie rozpoznanie przyczyn dolegliwości.
Nowe wytyczne NFZ dla POZ
Wiele badań wykonywanych za pomocą analizatorów jest refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Niedawno ich lista została zaktualizowana i znalazły się na niej między innymi:
- Test Strep a - szybki test kasetkowy na wykrywanie antygenów Strep A. Wymazu dokonuje się z gardła, zaś wynik testu na paciorkowca mówi zakażeniu paciorkowcami z grupy A;
- Test CRP - jest to test służący do ilościowego pomiaru in vitro stężenia białka Cm -reaktywnego w ludzkiej surowicy, osoczu i krwi pełnej. Daje nieocenioną pomoc przy diagnozowaniu stanów zapalnych oraz powiązanych z nimi chorób. Uwaga – refundacji podlegają tylko testy ilościowe;
- Test NT-proBNP - służy do ilościowego oznaczania in vitro stężenia N-końcowego prohormonu mózgowego peptydu natriuretycznego (NT-pro BNP) w ludzkiej krwi pełnej, surowicy i osoczu. Pomaga w diagnostyce i ustaleniu rokowań niewydolności serca.
Testy do analizatora to produkty przeznaczone wyłącznie do użytku profesjonalnego. Aby uzyskać ich refundację, placówka medyczna lub lekarz musi mieć podpisaną z Narodowym Funduszem Zdrowia umowę na przeprowadzanie badań tego typu. NFZ refunduje badania z budżetu powierzonego, czyli budżetu na badania diagnostyczne. Fundusz powierzony od 21 czerwca 2022 roku obejmuje m.in. testy CRP i Strep A, witaminy B-12 oraz przeciwciał anty-CCP.
Testy refundowane są również w ramach opieki koordynowanej, która została dodana do POZ w dniu 1 października 2022 roku na podstawie zarządzenia Prezesa NFZ nr 124/2022/DSOZ.
Testy na grypę i testy na rsv - refundacja NFZ
Zachęcamy do zapoznania się z refundowanymi przez NFZ testami, które znajdują się w naszej ofercie.
- Test wymazowy 4w1 - test na rsv, test na grypę A i grypę B oraz Covid-19
- Test kasetkowy 6w1 - test na grypę A i grypę B, SARS-COV-2, test na rsv, ADENOVIRUS, MYCOPLASMA PNEUMONIAE