Kombinezony ochronne
W ostatnich czasach znaczenie kombinezonów medycznych znacznie wzrosło. Dziś jest to podstawowe wyposażenie lekarzy, ratowników medycznych i wszystkich osób, które mają potencjalny kontakt z osobami zarażonymi koronawirusem. Kombinezony ochronne muszą spełniać specyficzne normy, dzięki czemu osoby z nich korzystające mogą mieć pewność, że są w pełni chronione przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
Kombinezony ochronne medyczne
Każdy oferowany w naszym sklepie kombinezon medyczny wielokrotnego użytku został wyprodukowany zgodnie z normami UE oraz według aktualnej dyrektywny medycznej. Oznacza to, że użytkownik kombinezonu zakładając go uzyskuje oczekiwaną ochronę. Zwykle kombinezony te spełniają między innymi takie normy, jak: EN 13982-1, EN 13034, czy też EN 14126.
Dobry kombinezon ochronny chemiczny powinien posiadać kaptur i zamek błyskawiczny przykryty patką. Oprócz tego zarówno przy stopach, jak i przy nadgarstkach i kapturze powinien posiadać ściągacze pozwalające na zagwarantowanie mu dodatkowej szczelności. Kombinezony typu 5 i 6, z kategorii CE III chronią przed związkami chemicznymi i czynnikami radioaktywnymi.
W naszej ofercie znajdują się:
- kombinezony ochronne OxyChem C110 o wspomnianej ochronie typu 5/6, które zostały wyprodukowane z oddychającej włókniny polipropylenowej,
- kombinezony ochronne OxyChem C210 o typie ochrony 6/5, wykonane z włókniny polipropylenowej, która została powleczona oddychającym laminatem,
- kombinezony ochronne OxyChem C310, który stanowi jedną z najsilniejszych osłon typu 4/5/6 i wagę 63 g/m2,
- kombinezony Safetech, który został wykonany z włókniny z dodatkową membraną pokryte laminatem,
- kombinezony Spacer 3000 RA/EBJ, które są niezwykle ergonomiczne i przy tym wygodne, wyprodukowane z trójwarstwowej folii polietylenowej, która jest nieprzemakalna i wysoce odporna na zniszczenia – kombinezon posiada zaklejane szwy, co jeszcze zwiększa jego wodoszczelność.
Kombinezon ochronny medyczny tego typu to świetny sposób na zabezpieczenie podczas każdej czynności mogącej dopuścić do narażenia się na grupę substancji szkodliwych.
Oferowane przez nas kombinezony typu chemicznego mogą być z powodzeniem używane nie tylko w służbie zdrowia, ale także w lakiernictwie, w firmach transportowych, czy zakładach produkcyjnych różnego typu.
Każdy oferowany przez nas kombinezon ochronny jednorazowy, został wyprodukowany zgodnie z normami Ministerstwa Zdrowia. Są to kombinezony, które zapewniają ochronę przed wirusami. Niektóre modele zostały wykonane z fizeliny, dzięki czemu dopasowanie się materiału do ciała wydaje się całkowicie naturalne. Tego materiału w gruncie rzeczy nie da się pognieść, mimo to doskonale się układa i sprawia, że użytkownik czuje się w nim nie tylko bezpiecznie, ale i komfortowo. Kombinezon ochronny medyczny jednorazowego użytku powinien być antystatyczny, mieć zamek błyskawiczny w miejscu zapięcia, mieć kaptur i być odpowiednio szczelny.
Ponadto kombinezony tego typu posiadają rozmiar uniwersalny, dzięki czemu dopasowanie ich do większości użytkowników nie stanowi żadnego problemu. Oferujemy kombinezon medyczny jednorazowy, z których każdy pakowany jest w osobne opakowanie foliowe. Rozsądnym wykończeniem kompletu medycznego będą ochraniacze na obuwie.
Jak wybrać kombinezon dla siebie? Aby najlepiej dobrać kombinezon do swoich potrzeb należy sprawdzić jakie dany kombinezon spełnia normy. Aby ułatwić Państwu analizę i porównanie modeli, przy każdym kombinezonie w opisie znajduje się dokładne wyszczególnienie wszystkich norm, które kombinezon spełnia a także krótki opis, czego dana norma dotyczy.
Odzież ochronna należąca do dowolnej kategorii powinna spełniać wymagania norm EN340 w zakresie znakowania. W przypadku posiadania specjalnych właściwości ochronnych, a tym samym zgodności z normami, jest to wyróżnione za pomocą oznakowania stosownymi piktogramami lub numerami norm.
Rodzaje odzieży ochronnej przed chemikaliami:
- EN 943-1, EN 943-2
- TYP 1 - odzież gazoszczelna, chroniąca przed substancjami chemicznymi w postaci gazów, cieczy, aerozoli i cząstek stałych.
- TYP 1-ET – Wymagania dotyczące odzieży gazoszczelnej przeznaczonej dla służb ratownictwa chemicznego.
- TYP 2 - odzież niegazoszczelna (odzież chroniąca przed substancjami chemicznymi w postaci gazów, cieczy, aerozoli i cząstek stałych. Konstrukcja odzieży nie zapewnia całkowitej szczelności)
- EN 14605 + A1
- TYP 3 - odzież chroniąca przed działaniem strumienia cieczy pod ciśnieniem (odzież chroniąca przed działaniem strumienia cieczy pod ciśnieniem. Szczelne połączenia zapewniające odporność na przesiąkanie cieczy pomiędzy różnymi częściami odzieży.)
- TYP 4 - odzież chroniąca przed działaniem rozpylonej cieczy (ochrona przed działaniem substancji chemicznej w postaci rozpylonej cieczy (nie pod ciśnieniem). Uszczelnienia pomiędzy różnymi częściami odzieży.)
- EN 13982-1
- TYP 5 - odzież chroniąca przed cząstkami stałymi (odzież pyłoszczelna chroniąca przed pyłami).
- EN 13034
- TYP 6 - odzież o ograniczonej skuteczności ochrony przed działaniem substancji chemicznej w postaci cieczy (ochrona przed opryskaniem).
Wybrane normy odzieży ochronnej:
- EN 1149-1 - odzież ochronna o właściwościach elektrostatycznych - odzież chroniąca przed nagłym rozładowaniem energii elektrycznej. Stosowana w sytuacjach, kiedy istnieje ryzyko, że statyczne iskry mogą zapalić substancje łatwopalne, takie jak np. gazy czy oleje.
- EN 1073-2 - odzież chroniąca przed skażeniami promieniotwórczymi - odzież chroniąca przed przenikaniem cząstek radioaktywnych (uwaga: brak ochrony przed promieniowaniem radioaktywnym.
- EN 14126 - odzież chroniąca przed czynnikami biologicznymi / infekcyjnymi - zapobiega przedostawaniu czynników infekcyjnych do skóry, która może być uszkodzona, a także zapobiega przenoszeniu czynników infekcyjnych na inne osoby i w różnych sytuacjach, np. podczas jedzenia i picia, kiedy pracownik zdjął swoją odzież ochronną.
- EN 13034 TYP 6 - odzież chroniąca przed ciekłymi chemikaliami (kontakt z niewielką ilością chemikaliów) - odzież chroniąca przed opryskaniem cieczą chroni przed krótkotrwałym kontaktem z ciekłymi substancjami chemicznymi i może być wykonana z tkanin i włóknin impregnowanych. Charakteryzuje się ona lekkością i przewiewnością. Do tej grupy należy najczęściej odzież chroniąca przed przypadkowym polaniem kroplami olejów i rozpuszczalników, odzież chroniąca przed rozcieńczonymi kwasami i zasadami.
- EN 14605 TYP 4 - odzież chroniąca przed działaniem rozpylonej cieczy - charakteryzuje się szczelnością na przesiąkanie rozpylonej cieczy. Wykorzystywana jest ona m.in. podczas wykonywania zabiegów chemizacyjnych w rolnictwie i ogrodnictwie (opryskiwanie roślin), do prac lakierniczych oraz do wszystkich innych prac, w których mamy do czynienia z substancjami chemicznymi w formie aerozolu.
- EN 14605 TYP 3 - odzież chroniąca przed działaniem strumienia cieczy - charakteryzuje się szczelnością na przesiąkanie zarówno strumienia cieczy, która jest badana zgodnie z normą PN-EN 463, jak i szczelnością na przesiąkanie rozpylonej cieczy wyznaczaną zgodnie z norma PN-EN 468.
- EN ISO 13982-1 - odzież chroniąca przed działaniem pyłów - do produkcji odzieży chroniącej przed pyłami nietoksycznymi stosowane są przede wszystkim tkaniny o specjalnych splotach, charakteryzujące się wystarczającą pyłoszczelnością i w pewnym stopniu przepuszczające powietrze. Do ochrony przed działaniem pyłów toksycznych (np. azbestu) stosowane są m.in. ubiory z włókniny polipropylenowej powlekanej, typu Tyvek.
Ze względu na wiele pojawiających się pytań podczas wybierania odpowiedniego modelu, jesteśmy do Państwa dyspozycji na każdym etapie zakupów. Odpowiemy na każde pytanie i rozwiejemy wszelkie wątpliwości. Zapraszamy do kontaktu.